Nigdy nie trzymaj wszystkich jajek w jednym koszyku, mawiały nasze babcie w drodze na targowisko. To bardzo dobra zasada, którą należy odnieść do naszych finansów. Kluczem do sukcesu jest dywersyfikacja. O co w tym chodzi?
Najlepsza strategia rozwoju
Pojęcie dywersyfikacji odnosi się najczęściej do zarządzania przedsiębiorstwem i jest to jedna z podstawowych strategii jego rozwoju. Chodzi tu o to, aby nie skupiać się na jednym asortymencie, jednym dostawy czy jednorodnej sieci produkcji. Dobrze działające przedsiębiorstwo musi też zapewniać sobie dopływ kapitału z różnych źródeł. Innymi słowy, dywersyfikacja to nic innego, jak otwartość na zmiany i gotowość do nich, a także stałe szukanie kolejnych możliwości rozwoju.
A co ma to wspólnego z domowymi finansami?
Spójrz na sprawę nieco bardziej kompleksowo. W końcu twoje gospodarstwo domowe to nic innego jak forma przedsiębiorstwa, które dysponuje odpowiednim kapitałem na start, w którym rodzina dba o pozyskiwanie dalszego dochodu, a w dodatku gospodarujecie pieniędzmi w sposób optymalny. Innymi słowy, prowadzicie firmę, która powinna dobrze działać, a aby tak się stało, potrzebna jest dywersyfikacja.
Troska o zróżnicowane źródła dochodów
Większość z nas osiąga dochody z pracy, która wykonuje. Tylko po pierwsze nie zapominajmy, że skończyły się czasy, gdy zaraz po studiach podejmowaliśmy prace i wykonywaliśmy ją aż do emerytury. Dziś najważniejsze jest, abyśmy byli stale gotowi do zmiany i nieustannie poszukiwali nowej pracy. Nic tak nie podnosi pewności siebie, jak uczestniczenie w rozmowie kwalifikacyjnej przynajmniej raz na pół roku, po to, by utwierdzić się, że nasza wartość na rynku jest wysoka. Nie stawiajmy na jednego pracodawcę, bo nic nie jest wieczne i wystarczy, że naszemu szefowi poślizgnie się noga, a my zostaniemy z niczym. Tu ważna uwaga. Niechęć do zatrudniania małżeństw w jednej firmie jest korzystna dla rodziny. W razie, gdy jedno z partnerów straci pracę, choćby z powodu upadłości formy, zostanie nam do dyspozycji drugi dochód.
Dodatkowe dochody
To kolejny szczebel dywersyfikacji. Może być tak, że bardzo lubisz swoja prace i wcale nie planujesz jej zmieniać i szukać niczego nowego. Nikt ci nie każe, ale nie zapominaj, że na rynku jest dziś mnóstwo zawodów, które jeszcze dwadzieścia lat temu nie istniały i to jeden z powodów, dla których warto dbać o własny rozwój i hobby, które z czasem może stać się źródłem pozyskiwania dodatkowych dochodów. Dopóki jesteśmy młodzi i mamy siłę nie powinniśmy skupiać się tylko na jednym wynagrodzeniu, a stale poszukiwać kolejnych źródeł wykorzystywania swojej wiedzy.
Oszczędności
Zabezpieczenie oszczędności na funduszu awaryjnym i poduszce bezpieczeństwa finansowego to podstawa spokojnego życia. Nie zapominajmy, że to pieniądze, które muszą być chronione przed stratą i łatwo dostępne. Tylko wcale nie oznacza to, że masz je wszystkie trzymać na praktycznie nieoprocentowanym koncie oszczędnościowym. Istnieją inne instrumenty finansowe o niskim poziomie ryzyka. To obligacje skarbu państwa czy tzw. twarde waluty.
Inwestycje
W dobrze zarządzanym gospodarstwie domowym po jakimś czasie, oprócz oszczędności pojawiają się także nadwyżki finansowe. To pieniądze, które możemy przeznaczyć na inwestowanie. Nie zapominajmy, że inwestowanie, które w założeniu ma przynieść wyższy zysk, wymaga wybrania instrumentów nieco bardziej ryzykownych, które niosą możliwość utraty części kapitału. W tym przypadku dywersyfikacja to konieczność, bo jeśli stracisz na jednym produkcie, jest spora szansa, że zarobisz na innym.