Procent wynagrodzenia do zainwestowania zależy od Twoich dochodów i potrzeb finansowych. Jednak decyzja o przeznaczeniu części pieniędzy na inwestycje jest podstawą do ciekawych zysków, jeśli wybierze się produkty oferujące wyższą stopę zwrotu.
Ale przed określeniem, ile zainwestować, należy pamiętać, że trzeba mieć pewne oszczędności, aby mieć poduszkę finansową zapewniającą bezpieczeństwo. Kiedy masz już akceptowalną kwotę pieniędzy, aby stawić czoła ewentualnym nieprzewidzianym zdarzeniom, czas zacząć inwestować, przeznaczając na ten cel więcej pieniędzy niż na oszczędności.
Jaki procent swojej pensji powinieneś oszczędzać?
Przede wszystkim lepiej jest ograniczyć się do oszczędzania, a następnie zacząć inwestować część zgromadzonego kapitału. Według ekspertów, dobra poduszka finansowa powinna wystarczyć na pokrycie co najmniej 6 miesięcy wszystkich stałych wydatków. Aby jednak mieć większą poduszkę oszczędnościową, lepiej, aby fundusz ten stanowił równowartość 6-miesięcznego wynagrodzenia.
Aby osiągnąć dobrą zdolność do oszczędzania, należy traktować je jako stały wydatek w ramach miesięcznego budżetu. Zatem w zależności od wysokości wynagrodzenia i pozostałych płatności, które trzeba wykonać, należy odłożyć pewien procent dochodów na oszczędności.
Najogólniej rzecz biorąc, zaleca się odkładanie na oszczędności co najmniej 10% wynagrodzenia, o ile pozwalają na to zobowiązania finansowe. Należy wziąć pod uwagę, że wybrany procent powinien być wystarczający, aby poduszka rosła stopniowo, ale nie tak wysoki, aby uniemożliwiał zaspokojenie innych podstawowych potrzeb
Ile powinieneś zainwestować po zgromadzeniu oszczędności?
Kiedy już masz wystarczającą poduszkę finansową, musisz zacząć bilansować oszczędności i inwestycje. W tym momencie zaleca się zacząć przeznaczać część zaoszczędzonych co miesiąc pieniędzy na produkt, który oferuje ciekawy zwrot. Dowiedz się, jak inwestować małe sumy na giełdzie.
W tym sensie zaleca się inwestowanie około 30% oszczędności, którymi zarządzasz każdego miesiąca. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ta strategia zmniejsza Twoje możliwości oszczędzania, ale ryzyko, które podejmujesz inwestując, w dłuższej perspektywie przekłada się na wzrost Twojego kapitału.
Należy jednak pamiętać, że decyzja o inwestycji powinna być rozpatrywana przynajmniej w perspektywie średnioterminowej, ponieważ musi upłynąć pewien czas, zanim wydatki się zwrócą. Dlatego ważne jest, aby szczegółowo przeanalizować swoją osobistą sytuację i jakie są cele w perspektywie dwu- lub trzyletniej, aby stwierdzić, czy właściwym rozwiązaniem jest inwestowanie czy oszczędzanie.